Dom Plus- Energetyczny

Naszym zdaniem system rozwiąże największe problemy współczesnego budownictwa i gdy już zostanie wdrożony- całkowicie zrewolucjonizuje budownictwo na świecie.

Aktualnie, w ramach rozwijania pomysłu i badań, wszelkie próby przeprowadzane są w małej skali- tworzymy system  powielalnych domów jednorodzinnych.

Ochrona środowiska

Prefabrykaty będą całkowicie wytwarzane w fabryce- fakt ten pozwoli na całkowitą redukcję odpadów i zanieczyszczeń powstających podczas budowy oraz znacząco zredukuje zużycie wody i energii elektrycznej.

Budynki które powstaną z naszych prefabrykatów będą budynkami w 100% pasywnymi- zgodnie z wytycznymi Darmstadt Passive House Institute. Wszystko dzięki niespotykanej wcześniej szczelności i grubych warstw izolacyjnych z poliuretanu. Kontrola jakości elementów w fabryce pozwoli na wyeliminowanie wszelkich niedoróbek. Nasz typowy dom wykorzystywać będzie szereg proekologicznych rozwiązań instalacyjnych które działają w synergii z grubą izolacją i szczelnością- pompa ciepła, rekuperacja i fotowoltaika. Całość tych rozwiązań ma umożliwić powstanie domu „Plus Energetycznego” czyli takiego który będzie wytwarzał więcej energii niż zużywał.

Nasze prefabrykaty mają potencjał na ponowne wykorzystanie- po upływie cyklu życiowego budynku, płyty mogą zostać zdemontowane i po regeneracji ponownie wykorzystane w nowym budynku. Nic się nie zmarnuje.

Czas budowy i dostępność ekip budowlanych

Wytwarzanie w fabryce eliminuje problemy pogodowe- prefabrykaty mogą być wytwarzane pod dachem niezależnie od pogody i pór roku. Praca przy zrobotyzowanej taśmie produkcyjnej będzie wymagała minimalnego przeszkolenia, a warunki pracy w fabryce będą dużo korzystniejsze od trudów pracy w terenie.

Prefabrykaty powstają w fabryce całościowo- płyty ścienne i stropowe powstają od razu z wtopionym wewnątrz okablowaniem i instalacjami,  powstaje prefabrykowany szacht instalacyjny oraz lekkie ściany działowe- wszystko po to żeby całkowicie zminimalizować dodatkowe roboty na miejscu montażu.

Nasz innowacyjny i niespotykany nigdzie dotąd system łączników w 100% eliminuje prace mokre z placu budowy. Prefabrykaty łączone są w szybki i prosty sposób oraz osiągają pełną nośność w chwili połączenia. Według naszych prób i przewidywań, montaż naszego typowego domu ma trwać od 3 do 5 dni a cała ekipa montażowa będzie się składać z 3 osób i dźwigu.

Już teraz przewidujemy przyszłość i bierzemy pod uwagę implementację rozwiązań związanych z robotyzacją żeby w przyszłości zautomatyzować zarówno proces wytwarzania prefabrykatów jak i montażu.

Transport

Prefabrykaty od samego początku projektowane są tak aby mogły być transportowane intermodalnie- w standardowych kontenerach transportowych. Budynki w częściach będą mogły być transportowane samochodami ciężarowymi, koleją oraz drogą morską. Nasz typowy dom jednorodzinny będzie rozbity na 9 kontenerów i ekipa montażowa będzie mogła zacząć pracę od razu po dostarczeniu pierwszego konteneru.

Koszty

Proces produkcji prefabrykatów w fabryce pozwoli na uniknięcie bardzo gwałtownych i ostatnio dość częstych wahań cen materiałów budowlanych co pozwoli na przewidywalne i spokojne przeprowadzenie procesu budowlanego.

Ostatnie wyliczenia kosztów produkcji naszego domu typowego pozwalają stwierdzić że w obliczu ciągłych podwyżek cen na rynku budowlanym, jesteśmy w stanie dostarczyć plus-energetyczny, pasywny dom wykończony pod klucz w cenie niższej niż budowany tradycyjnie i w dużo szybszym czasie.

 

Przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej rozpoczęliśmy proces badawczy jako firma PRE-SPA-Prefab Space z siedzibą w Trzciance. Tam w dawnej hali produkcyjnej powstają prototypy i badania.

W proces badawczy aktywnie byli zaangażowani naukowcy związani z Politechniką Poznańską i Politechniką Koszalińską.

Aktualnie opracowujemy prototyp domu jednorodzinnego, przewidywany termin budowy to IV Q 2021.

Więcej szczegółów na www.pre-spa.com, kontakt w sprawie systemu: maciej@wojtasik.pl

architekt piła, biuro projektowe piła

1. Problematyka

architekt piła, biuro projektowe piła

2. Innowacyjny system łączników

architekt piła, biuro projektowe piła

3. Prefabrykat

architekt piła, biuro projektowe piła

4. Produkcja i transport

architekt piła, biuro projektowe piła

5. Elementy domu i montaż

architekt piła, biuro projektowe piła

6. Projekt domu typowego

architekt piła, biuro projektowe piła

7. Szacht instalacyjny i cechy ekologiczne

architekt piła, biuro projektowe piła

8. Inne zastosowania systemu

architekt piła, biuro projektowe piła

9. Inne zastosowania systemu

architekt piła, biuro projektowe piła

10. Innowacyjny łącznik Sinus

architekt piła, biuro projektowe piła